Čo je dôležité pri výbere CCTV kamery
Prehľad dôležitých tech. parametrov a súhrn rád, ktoré Vás ovplyvní pri kúpe bezpečnostnej a CCTV kamery, ktorá uspokojí Vaše očakávania.
Chránenie si vlastného majetku je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou, ale komplexné chránenie majetku môže vyzerať ako pomerne komplikovaná a najme drahá záležitosť. Dnešný trh je zaplavený množstvom systémov určených na ochranu našich nehnuteľností. Medzi tieto prvky patria aj bezpečnostné kamery, ktoré sa priamo nepodieľajú na zamedzení pred násilným vniknutím, ale dopomáhajú pri objasňovaní totožnosti páchateľa a priebehu vzniku škody. Ešte do nedávna boli tieto kamerové systémy cenovo nedostupné a tak sme ich mohli zaregistrovať skôr v prepychových domoch, alebo luxusných hoteloch. Vďaka neustálemu technologickému pokroku to už neplatí a po týchto systémoch už môžu siahnuť aj bežné domácnosti. Pre objasnenie množstva faktorov na ktoré musíte pri výbere vhodnej kamery dohliadať, sme sa rozhodli napísať obsiahlejší článok v ktorom sa pokúsime vysvetliť čo sú to CCTV kamery, ich rôzne druhy a samotné funkcie kamery a taktiež ich parametre, ktoré sú pre správny výber kamery nesmierne dôležité.
Tento manuál CCTV kamier sme pripravili kvôli množstvu požiadaviek, ktoré dostávame, ale často krát nevieme relevantne poradiť ani daný systém naceniť kvôli nedostatočnej špecifikácii jednotlivých komponentov bezpečnostného systému, ktorý požadujete.
Rozlíšenie kamery.
3.) Potrebný uhol záberu v pôdoryse.
Rozlíšenie 960H a jeho výhody.
Rozlíšenie 960H zaručuje vysokú kvalitu obrazu z CCTV kamier a DV rekordérov s vysokým rozlíšením. 960H znamená, že obrazový senzor spracúva obraz v rozlíšení 960 horizontálnych a 480 vertikálnych pixelov. Takéto rozlíšenie Vám zabezpečí až o 34% vyššiu kvalitu obrazu oproti rozlíšeniu 720x480 a až o 500% vyššiu kvalitu v porovnaní s rozlíšením CIF. V našom e-shope efeel.eu nájdete aj kamery s týmto rozlíšením.
Uhol záberu kamery.
Uhol kamery závisí aj od rozlíšenia kamery viď časť o rozlíšení. Kamery môžu mať pevný alebo verifokálny objektív. Pri kamerách s pevným objektívom si nemôžete dodatočne nastavovať ohniskovú vzdialenosť takže kamera má pevný uhol záberu. Pri verifokálnych kamerách je možné objektív, takže aj ohniskovú vzdialenosť a uhol prestaviť v určitých hraniciach.
Prevedenie kamery/ konštrukcia.
Veľmi dôležitou časťou je konštrukcia kamery podľa ktorej si viete vybrať vhodnú kameru pre montáž na potrebne miesto. Z tohto hľadiska sa kamery delia na exteriérové a interiérové kamery. Ak idete umiestniť kameru v interiéri s nadmerne prašným alebo vlhkým prostredím, poprípade môže na danom mieste klesnúť teplota pod -10°C je potrebné použiť taktiež exteriérovú kameru. Ext. kamery majú stupeň krytia IP65 a vyššie čo znamená, že sú odolné voči prachu vlhkosti a dokážu pracovať aj pri teplotách pod -20°C.
Funkcia WDR (široký dynamický rozsah)
Táto funkcia je dôležitá pokiaľ potrebujete monitorovať vstupy do budov a rôzne priestory s presklenými plochami poprípade bude kamera smerovať proti prudkému svetlu. Z bežných skúseností vieme, že pri zaznamenávaní v takýchto podmienkach vznikajú nekvalitné a tmavé fotky/videa. Funkcia WDR dokáže vo veľkej miere vyvažovať tieto rozdiely svetelnosti vďaka čomu budú záznamy primerane jasné a nebudú priveľmi tmavé alebo presvetlené.
PTZ funkcia
IR osvetlenie
- pri dostatočnom umelom osvetlení je obraz z kamery farebný
- nakoľko umelé osvetlenie má násobne vyšší výkon (500W halogénový žiarič oproti napríklad 5W výkonu LED diód integrovaných do kamery), takže obraz z kamery s umelým osvetlením je oveľa detailnejší ako s IR prisvietením.